Pusat IDEA UKM

 

Kluster Sumber Lestari, Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar

Kluster Sumber Lestari, Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar, UKM melaksanakan peranan berasaskan hala tuju terfokus iaitu sebagai peneraju ilmuwan bagi menggerakkan penyelidikan untuk perancangan dan strategi negara ke arah wawasan kelestarian. Isu kritikal yang diberikan perhatian ialah Tenaga Diperbaharui, Perubahan Iklim, Sains Angkasa, Biodiversiti & Warisan Semulajadi, Tanah, Air & Udara, Sumber Biologi, Keselamatan Makanan, Komuniti Pintar serta Sains Bahan. Kluster ini bergerak secara bersepadu dengan melibatkan penyelidik UKM dari kelompok penyelidik alam sekitar serta yang berkaitan untuk menggerakkan penyelidikan translasional dan transdisiplin serta memberikan tumpuan terhadap penyelidikan yang berwawasan kepada Penyelesaian Pembangunan Kelestarian

Aktiviti Kluster:

Mesyuarat Kluster Penyelidikan Sumber Lestari, Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar Bil.1/2020
Bicara Penyelidikan: Perkongsian Penulisan Usulan Penyelidikan Geran SATREPS
Mesyuarat Kluster Penyelidikan Sumber Lestari, Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar Bil.2/2020
Bicara Penyelidikan: Geran Translational Research MOHE (TR@M)
Mesyuarat Kluster Penyelidikan Sumber Lestari, Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar Bil.3/2020
Bicara Penyelidikan: ” Call of the Antarctica”

Ketua Bidang Fokus Kluster

PROF. DR. MOHD TALIB BIN LATIF

PENERAJU KLUSTER PENYELIDIKAN
SUMBER LESTARI, ALAM SEKITAR DAN KEHIDUPAN PINTAR
Jabatan Sains Bumi & Alam Sekitar
Fakulti Sains & Teknologi
Universiti Kebangsaan Malaysia 43600
Bangi, Selangor
MALAYSIA
03-89215433
Profil UKM Sarjana
talib@ukm.edu.my/talib_latif@yahoo.com

Prof. Dr. Joy Jacqueline Pereira

03-8921-4859
joy@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Disaster Prevention, Climate Change Adaptation

Prof. Dr. Andanastuti Muchtar

03-8921-6520
muchtar@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Advanced Ceramics, Solid Oxide Fuel Cell

Prof. Ir. Dr. Mardina Abdullah

03-8921-4840
mardina@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Manufacturing, Satellite Navigation; Ionospheric Research

Prof. Ts. Dr. Chia Chin Hua

03-8921-5473
chia@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Nanocomposites and Nanomaterials, Bio-based polymers and functionalizations

Prof. Ts. Dr. Norinsan Kamil Othman

03-8921-5907
insan@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Materials Science, Corrosion Science and Physical Metallurgy

Prof. Dr. Ahmad Fariz bin Mohamed

03-8921-4150
fariz@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Metabolisme bandar, daya huni bandar dan pembangunan ekosistem

Prof. Madya Dr. Norasikin Ahmad Ludin

03-8911-8586
sheekeen@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Dye-sensitized solar cells (DSSCs), Graphene based Materials for Energy Generation Devices

Prof. Madya Dr. Marlia binti Mohd Hanafiah

03-8921-5865
mhmarlia@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Penilaian Kitar Hayat (LCA), Pengurusan dan Rawatan Air Sisa, Teknologi Hijau dan Kelestarian Alam Sekitar

Prof. Madya Dr. Goh Hoe Han

03-8911-5865
gohhh@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Plant Functional Genomic

Prof. Madya Ir. Dr. Hassimi Abu Hassan

03-8921-6402
hassimi@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Teknologi Rawatan Air dan Air Sisa; Mikrobiologi Sekitaran; Fitopemulihan

Prof. Madya Dr. Nur Adlyka Binti Ainul Annuar

03-8921-5882
adlyka@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Astronomy and Astrophysics

Prof. Madya Dr. Liew Ju Neng

03-8911-5870
juneng@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Kebolehubahan Iklim Jangka Pendek, Pemodelan Atmosfera, Oseanografi

Prof. Madya Dr. Hamidun bin Bunawan

03-8921-5269
hamidun.bunawan@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Plant Sciences, Metabolite Engineering, Synthetic Biology

Prof. Madya Dr. Azlan bin Abas

03-8921-3677
azlanabas@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Environmental Management, Lichen Ecology, Urban Ecology, Ecosystem Services, Sustainable Development

Prof. Madya Dr. Che Radziah Binti Che Mohd. Zain

03-8921-5877
cradziah@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Fisiologi tumbuhan, dan Biologi Molekul tumbuhan

Dr. Ahmad Aldrie Amir

03-8921-4153
aldrie@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Mangrove Ecology

Dr. Umi Azmah Hasran

03-8911-8525
umi.h@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Energy and Fuel Cell

Dr. Mohamad Taha bin Ijab

03-8921-7170
taha@ukm.edu.my
Profil UKM Sarjana

Kepakaran
Big Data Analytics and Information Visualization

Pegawai Kluster Sumber Lestari Alam Sekitar dan Kehidupan Pintar

En Mohammad Shafiq bin Rahmat

Pegawai Tadbir
mshafiq11@ukm.edu.my
03-8911-8265